Arkadan

En Hız Rekortmeni Usain Bolt, Ferrari’leri Test Etti

Hem dünya rekortmeni olarak hem de olimpiyatlarda 100 ve 200 metrede altın madalya sahibi olarak dikkat çeken Usain Bolt, Ferrari’nin Maranello’daki tesislerini ziyaret edip, pistte deneyimli pilotlar eşliğinde test sürüşleri gerçekleştirdi. Ferrari’nin test pilotlarıyla birlikte 458 Italia ve 599 GTB Fiorano’yu test eden Usain Bolt, özellikle 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan Ferrari 458 Italia modelini kendine benzeterek “duyarlı ve kararlı” olarak tanımladı. Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-arka motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen Ferrari 458 Italia modeli, yenilikçi V8 motoru ve Pininfarina imzalı göz kamaştıran tasarım özellikleriyle dikkat çekiyor.Ferrari 458 Italia, hem kompakt boyutlarını hem de aerodinamik yapısını ilk bakışta belli eden bir forma sahip olmasıyla da ön plana çıkıyor. Litre başına 127 HP güç üretimi sunabilen V8 motor, 570 HP güç ve 540 Nm’lik maksimum torkuyla sıra dışı performans verilerine imza atılmasına yardımcı oluyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan, 7 ileri otomatik vitesli ve çift kavramalı F1 tipi şanzımana ve 1380 kg’lik boş ağırlığıa sahip Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişebiliyor. Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de 458 Italia’ya kazandıran motorun 100 km’de ortalama 13.7 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değeri, aynı zamanda çevreye değer veren teknolojik gelişimin önemini kanıtlıyor.

Toyota hibrid modeli Lexus 17 bin otomobili geriye cagırdı

Japon otomobil  üreticisi toyota  lükx otomobil araçları  hibrid lexus aracı geriye cagırdı.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin yürüttüğü testlerde 2010 model HS250h sedanlarda arkadan çarpmalarda yakıt sızıntısı tespit edildiği ifade edildi..
Toyota kendi tesdlerinde  herhangi bir  kacıntı ve sızıntıya rastlamadıgını söyledi buna karşılık yine de geri çağırma planlandığını ifade etti.

Geri çağırmalardan 17 bin Lexus’un etkilenmesi bekleniyor.

Toyota, geçen yıl içinde çeşitli güvenlik gerekçeleriyle dünya genelinde 8,5 milyon aracı geri çağırdı.

Lastik anketi

Lastik konusunda en önemli olan bilgi fabrikasyon değerleridir . Lastik havası sadece aracın yüklü durumunda arttırılır . Bununla birlikte sürüş teknikleri olarak herhangi bir indirme veya şişirme söz konusu değildir . Lastik konusunda herkes farklı şekilde söylemlerde bulunur ve aslına bakarsanız bu konu herkesin kafasını karıştırır .
Yazın indirsek mi , kışın indirsek mi her önüne gelen ileri sürüş teknikleri uzmanı olduğundan kaynaklanıyor aslında bu karışıklık . O zaman doğru olanı konuşalım .

Yazın hava ısındığından lastiklerin basıncı artacaktır . Bu nedenden dolayı hava belirgin oranda ısındığında lastik havaları kontrol edilir ve yine fabrikasyon ayar havasını indirerek normal değerlerine getirilir . Lastiklerinizin daha fazla bar göstermesi normaldir ama biz havasını indirmedik yine fabrikasyon ayarlara döndük .
Kışın indirilir mi? konusuna gelelim lastikler kışın hava yoğunluğu azlığından lastik havaları kışın düşecektir . Bizde normal fabrikasyon değerlerine getirerek havasını tamamlarız .
İşte yine doğru bildiğimiz yanlışlar; yeni lastik aldım ve aracım önden çekişli lastikleri tabiki öne takmalıyım zaten lastikcim bu konuda beni bilgilendirdi .
Şimdi lastikcinin doğrularını anlatalım . Araç önden çekişli olduğundan ön lastiklerimiz daha çabuk aşınıyor. Biz yeni lastikleri öne takalım . Böylelikle ön lastik daha çok aşındığından tutunmasıda azalmasın . Hakikaten mantıklı geliyor değilmi ? İleri sürüş tekniği olarak düşünüldüğünde bu doğrular beni çok etkilemedi .
Peki arkayamı takalım evet neden olarak araçta savrulma önden, kayma arkadan savrulma olarak gerçekleşir . Bunun yanında mıcırda, buzda ve şaft aralığı uzun olamayan kısa otomobillerde, savrulmalarda yanal kayma hadisesi de gerçekleşir. Yani aslında 3 tip savrulma var .

Bir viraja girdiğinizde en zor olan savrulma kontrolü arkadan savrulmadır . Virajda hızınız yüksekse arkadan savrulmayı durduramazsınız. Bu durumda yeni lastikleri arkaya takalım . Direksiyonu viraj açısına göre çevirdiğinizde ön lastikler tutunmayı gerçekleştirecektir. Nedeni manevralı lastikler önde , arkadan itişli otomobillerde var tabi ama yönlenme yok demek ki herzaman arkaya takılmalı .
Bunula birlikte aracınızda dikkat ederseniz en çok arka lastiklerinizin patladığını göreceksiniz . Bunun nedeni önden itişli araçlarda , ön lastikler delici nesneyi itiş gücüyle arkaya atacaktır , arka lastik ise üzerinden geçip delici maddeyi kabul edecektir ve patlıcaktır . Demek ki arka lastiklerin daha fazla dişli olması gerekli .
İşte bir doğru bildigimiz yanlış daha. ileri sürüş teknikleri bilgi bütünüdür dersek tabi biraz daha bilgi vermek gerekir.

Yağmurlu havalarda, lastiklerimizin su tahliyesi zorlanır. Su lastiğinizin altında yastıklama yaparak, lastiğin zeminde tutunmasını engeller. İşte bu noktada yapılaması gereken lastik basıncını fabrikasyon değerinin üstünde bir iki bar şişirmek gereklidir. Böylelikle su tahliye kanallarınız biraz daha açılacak ve daha iyi tahliye yapacaktır.
Ofroadlarda, kayalıklardan inerken lastik havalarıda indirilmelidir. Bu yaklaşık beş bara kadar düşürülür. Bunun nedeni kayaya düşen arazi aracı sert bir zıplama yaşamasın. bu zıplamayla birlikte araç başka bir kayma yaşamasın diyedir. Aracın yumuşak bi şekilde ve tutunur şekilde kayalıklardan atlaması gereklidir. Ofroad sürüşünde direksiyon tutuşu da farklıdır. Tabi ofroad yol dışı anlamına geliyor. Bu nedendir ki arkadaşlar lastiklerin traksiyonuyla oynamayalım … Sorularınız ve görüşleriniz için maillerinizi bekliyorum.

Audi R8 LMS

Audi R8’in GT3 yarış versiyonu, ilk kez Almanya’daki Essen Motorshow’da sergilendi.Audi’nin, bireysel olarak yarışlara katılmak isteyen müşterileri için ürettiği modelde 500 beygir gücünde V10 motor kullanılmış. 6 vitesli sıralı şanzımana sahip model, GT3 kuralları gereği 4 çeker değil arkadan itiş.2009 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak modelin vergiler hariç Almanya fiyatı 262,000 euro.Firma 24 saat Nürburgring dayanıklılık yarışları için, R8 LMS’nin özel bir versiyonunu da geliştiriyor. Alman üreticinin kendisi, yeni GT3 sınıfı yarış otomobili ile yarışlara katılmayı planlamıyor.

OTO SOZLUK

OTOMOBİL İLE İLGİLİ TERİMLER VE AÇIKLAMALARI!

Otomobilinizin markasinin ne anlama geldigini biliyor musunuz?

AMG (Auslaender Mit Geld)
Zengin yabancilar

AUDI (Accelerates Under Demonic Influence)
Seytanin etkisiyle hizlaniyor

BMW (Bought My Wife)
Karimi satin aldim

BUICK (Big Ugly Indestructible Car Killer)
Büyük cirkin yikilmaz otomobil katili

CHEVROLET (Cheap Hardly Efficient Virtually Runs On Luck Every Time)
Ucuz verimsiz her seferinde sans neredeyse yaver gidiyor

DODGE (Darn Old Dirty Gas Eater)
Her yere benzin akitir yag doker

FIAT (Fix It All the Time)
Daima tamir et!

FORD (Fault Of Research & Development)
Arastirma ve gelistirme hatasi)

GM (General Maintenance)
Genel bakim

GMC (Got a Mechanic Corning)
Mekanik bir olay mi var?

HONDA (Had One Never Did Again)
Bir tane aldim bir daha asla

HYUNDAI (Hope You Understand Nothing’s Driveable And unexpensive)
Hiçbir seyin sürülebilir ve ucuz olmadigini anladigini umarim

MAZDA (Most Always Zipping Dangerously Along)
Çogunlukla hizli ve tehlikeli gider

OLDSMOBILE (Old Ladies Driving Slowly Make Others Behind Infuriatingly Late Everyday)
Yavas suren yasli bayanlar her gün arkadan gelenleri çildirtircasina gec birakir

SAAB (Swedish Automobiles Always Breakdown)
Isvec otomobilleri daima bozulur

TOYOTA (Too Often Yankees Overprice This Auto)
Yankeeler bu otomobilin degerini sik sik abartirlar

VOLVO (Very Odd Looking Vehicular Object)
Çok garip görünümlü otomobilimsi obje

TEKNİK TERİMLER

16V: 16 subaplı motor.
1dýn:1,12sae
1kw:1,34ece
1kw:1,35PSdın

ABC(Active Body Control): Otomobilin yana yatmasını engelleyen elektronik sistem.

ABS (Anti Blockier System): Panik fren anında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen elektronik sistem.

AC: Klima

AQUAPLANNING: Hızlı bir şekilde bir su birikintisine girildiğinde, aracı lastiklerinin su yüzeyinde yüzmesi, yerle teması kaybetmesidir olayıdır.

AKTİF GÜVENLİK: Otomobilde güvenliği arttıran elemanların tümü. ABS, ESP, lastikler, aracın aerodinamik yapısı, frenler, yol tutuşu gibi…

AWD: (All Wheel Drive) 4 tekerlekten çekiş.

BAS: Sistem sürücünün fren pedalına sonuna kadar basması gerektiği durumlarda aksini tespit ederse frenlemeyi kendisi yapıyor.

BOXER MOTOR: Silindirlerin aynı düzlemde(180 derece) karşılıklı olarak konumlandırıldığı motor.

CBC: Arka akstaki fren sisteminin optimal kullanımını sağlıyor.

COMMON RAIL: Dizel motorlarda kullanýlan yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi.

CRUISE CONTROL: Hýz sabitliyici sistem.

CVT: Sürekli değişken zamanlı otomatik şanzıman.

CVVT: Volvo’nun Vtec tarzı motoru.

CW: Sürtünme katsayısı.Otomobilin rüzgara karşı direnci.

DIN: Deutsches Institut für normung

DISTRONIC: Elektronik takip sistemi.Sistem öndeki araçla olan mesafe tehlikeli şekilde azalınca motor gücünü azaltıyor yada fren yapıyor.

DOHC: Üstten çift egsantrikli motor

DSP(Dynamic Shift program): Sürücünün kullanım tarzına göre vites değişimini hızlı yada konforlu yapan akıllı otomatik şanzıman.

EAS(Elektronik Active Steering): Aktif direksiyon sistemi. Acil durumlarda kontrolun kaybolmasını engelliyor.

EBD-EBV: Elektronik fren gücü dağıtıcısı.

ECE: Economic Commission for Europe

ECOTEC: Opel’in ekonomi,ekoloji ve teknoloji anlamına gelen motoru.

EDLS: Elektronik Diferansiyel Kilidi.

EPS (Elektro Power Steering): Elektrik motorlu hidrolik direksiyon sistemi.

ESP (Electronic Stability Program): Elektronik savrulma önleyici sistem.

FADING: Fren disklerinin ve kampanalarının aşırı ısınmasından dolayı fren etkisinin zayıflaması olayı. FPS: Yangın önleme sistemi.

FSI: VW’nin “Direkt Enjeksiyonlu benzinli” motoru.

GDI: Mitsubishi’nin “Direkt Enjeksiyonlu benzinli” motoru

GRIP: Yol tutuş’un ingilizcesi.

HB: Hatch Back.5 kapılı otomobil.

HDI: Peugeot’un common-rail teknolojisiyle ürettiği dizel motora verdiği isim.

HEAD UP DISPLAY: Gösterge tablosundaki bilgileri(hız,devir) ön cama yansıtan sistem.

HIBRID MOTOR: Bu sistemde biri benzinli diðeri elektrikli 2 adet motor vardır.

IMMOBILISER: Motoru ve otomobilin elektrik sistemini hırsızlığa karşı kilitliyen şifreli elektronik sistem.

INTERCOOLER: Turbo kullanılan motorlarda havayı soğutan sistemdir.

JIS: Japanese Industrial Standart (jıs=dın)

KARE MOTOR: Strok ve silindir çapı eşit motorlar.(Opel’in Ecotec’i)

KOMPRESÖR: Amacı turbo ile aynıdır.Fakat gücünü kayış yardumuyla motordan alır.

KW: Kilowatt

MPV: Çok amaçlı araç.(Opel Zafira)

NAVIGASYON: Akıllı yön bulma sistemi.

PASİF GÜVENLİK: Bir kaza durumunda yolcuların güvenliğini sağlayan etkenlerdir. Emniyet kemerleri, airbag, kapı içi çelik barlar, arabanın darbe emme yapısı vs. gibi.

PATS: Ford’un pasif güvenlik sistemi.Sistem alarm ve immobilizer içeriyor.

PREM AIR: Radyatörden gelen havayı filtre ederek zararlı ozon gazlarının %75’ini oksijene çeviren sistem.(Volvo)

PSM (Porsche Stability Management): Porsche’un kendine özgü, ESP’yle aynı işi gören sistemi…

QUATTRO: Audi’nin 4 tekerlekten çekiş sistemi.

REAL-TIME ÇEKİŞ SİSTEMİ: Çekiş normalde ön tekerleklerdedir.Fakat ön tekerlekler patinaja düşerse sistem çekiş gücünü otomatik olarak arka tekerleklerede iletir.(Honda HR-V)

SAE: Society of Automotive Engineers

SELESPEED: Tiptronic’den farkı manuel olması.Fakat otomatik ve yarı otomatik olarakda kullanabiliyor.

SLS: Otomobilin yüksekliğini otomatik olarak ayarlayan sistem.(Off Road araçlarda kullanılıyor)

SOHC: Üstten tek egsantrikli motor

SRS: Ek güvenlik sistemi havayastığı/emniyet kemer gergisi.

SUPER SELECT: Tekerlek çekişini ihtiyaca göre ayarlayan sistem.Bu sistemde çekiş4 şekilde oluyor.1-Sadece arka tekerleklerden 2-Ön ve arka tekerlekler arasında dağılım 3-Ön ve arka tekerlekler arasında eşit dağılım 4-Arazi şanzımanıyla devreye giren klasik dört tekerlekten çekiş.

SUV: Sportif habi aracı.(Honda HR-V,Toyota Rav4)

TAS(Travel Assist System): Bu sistem bağlı olduğu GSM hattısayesinde kaza anında otomatik olarak s.o.s gönderiyor.

TCS(ASR-ETC): Patinaj(çekiş) kontrol sistemi.

TDI: Turbo Dizel Enjeksiyon.

TIPTRONIC: şanzıman ister otomatik ister manuel olarak kullanabiliyor.

TPC: Elektronik lastik basınç kontrolu.

TURBO: Motor’a daha fazla hava girmesini sağlayan sistem.Gücünü egsoz gazından alır.

TWIN SPARK: Silindir başına 2 adet buji.

VANOS: Bmw’nin değişken zamanlı subap kontrol sistemli motoru.

VTEC: Honda’nýn “değişken zamanlı egsantrik mili kontrol sistemli” motoruna verdiği isim.

VVT-İ: Toyota’nın “değişken zamanlı subap kontrol sistemli” motoruna verdiği isim.

WANKEL MOTOR: Piston ve segman gibi parçaları bulunmayan, elektrikli motorlara benzer bir şekilde blogun ortasindaki rulmanli bir parcanin bloga giren benzinin ateslenmesiyle donmesiyle cok kucuk hacimlerden cok yuksek gucler cikartabilen bir motor tipidir. (Ornek: Mazda RX-7 1308cc 255bg!) Bu verimli yapilarina ragmen tamirlerinin neredeyse imkansiz olmasi nedeniyle neredeyse hic tercih edilmezler.

YAKIT HÜCRELİ MOTOR: Hidrojenin oksijenle tepkimeye girmesiyle elde edilen elektriğin elektrik motoru yardımıyla harakete dönüştürülmesi.

Modifiye Araçlar - Araba Resimleri