Emniyet

İleri Sürüş Teknikleri Hayat Kurtarır. Bilinen Uygulanmayan Hatırlatma

Trafik içinde düzenlenmiş kurallar vardır. 90 km şehir içi hız tahditi gibi. Aslında kural şudur emniyet kemeri takılı olan sürücü ve yolcular çarpışma anında yaşamlarını yitirmesin anlamında düzenlenmiştir. Araç içinde sizi sabitleyen en önemli ekipman emniyet kemeridir. Adı üstünde emniyet sağlamak için. Acemiyken takılan ama kendimize güven geldiğinde bilerek takılmayan.
Kısacası 90 km hızla yapılan bir kazada yaşarsın ama emniyet kemerin takılıysa.

Cin Otomobili Geely Istanbul Autoshow’da

Anadolu Grubu, Türkiye’yi yepyeni bir otomobil markasıyla tanıştırıyor. Çin’in en büyük özel sektör otomobil markası olan Geely, Anadolu Grubu güvencesiyle satışa sunuluyor.

Geely Holding Group ile distribütörlük anlaşması imzalayan Anadolu Grubu, Geely için Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş. adında yeni bir şirket kurdu. Anadolu Araçlar, Türkiye’de Geely markasının tüm pazarlama, satış ve satış sonrası organizasyonundan sorumlu olacak.

Geely, İstanbul Autoshow Fuarındaki 600 m²lik standında Türk otomobil severlerle ilk kez buluşuyor. Stadında toplam 8 modelini sergileyen Geely markasının ülkemizde satışına fuarın hemen ardından başlanacak.

Geely LC, Şehrin genç ve dinamik otomobili…

LC kod adıyla lanse edilen Geely’nin küçük sınıftaki temsilcisi, uzun yılların teknolojik birikimi üzerine inşa edilen Geely’nin yüksek kalitede araç üretiminde ulaştığı yeni devrin simgesidir.

Kalite ve performansıyla Geely için önemli bir kilometre taşı olan LC, sunduğu geniş ve ferah iç hacmiyle ideal kompakt bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor.

Geely LC’de bulunan 1.0 lt. hacmindeki benzinli motor, şehir içi kullanım kolaylığı ve sunduğu sürüş zevki ile modern bir benzinli motorda olması gereken tüm özellikleri fazlasıyla sunuyor.

Geely Echo, tam ailenize göre…

Tam bir aile otomobili olarak tüketiciye sunulan Geely Echo, güvenliği en üst düzeyde sunan “Üç boyutlu Güvenlik Sistemi” ile donatılmıştır. Üç boyutlu emniyet siteminin 28 yönüyle araç sahibine sağladığı üstün güvenlik özellikleri onu, segmentindeki rakiplerinden ayırıyor.

1.3 lt. motor hacmiyle ülkemizde satışa sunulacak olan Geely Echo, yüksek performansı ve 100 kilometrede 6.0 lt. ekonomik yakıt sarfiyatı ile başarılı bir kombinasyona sahip.

Geely Familia Hatchback – Sedan

Geely Familia, Geely markasnın ulusal ve uluslararası pazarlarda yayılmasında en etkin modellerden biri olarak öne çıkıyor. Yoğun bir rekabetin yaşandığı orta segmentte, hatchback ve sedan gövde tipleriyle tüketicinin beklentilerine yanıt veren stratejik bir modeldir.

Şıklık ve rahatlık düşünülerek tasarlanan Geely Familia, cazibesinin ardında , bir otomobilden beklenen her şeyi tam anlamıyla sunuyor.

Güçlü motoru, kontrollü sürüş niteliğine ek olarak, özel ses azaltım teknolojisinin getirdiği konforlu bir sürüş sunan, sağlam gövde yapısı, 4 kapılı birleşik çarpmaya dayanıklı tampon kirişi, ABS, EBD ve çift hava yastığı ile, güvenliği ön planda tutan Geely Familia, hafif ve aerodinamik gövde tasarımıyla, maksimum yakıt tasarrufu sağlıyor.

5 ileri vitesli manüel şanzımana sahip olan bu motor, sürüş kolaylığı ile yakıt tasarrufunun mükemmel bir dengesini sunuyor.

1.6 lt. motor ile donatılan Geely Familia, 107 beygir gücü ile 137 N/m tork üretiyor.

Geely FC, zarif tasarım, asil görünüm…

Geely’nin FC kod adıyla lanse edilen D segmentindeki modeli, Avrupa’da üretilen aynı segment otomobillerin tasarım konseptini birebir yansıtmakatadır. Ön yüz ve ön farlar, orta çizgi ve yanlarda geniş tamponları ile FC, son derece modern bir tasarıma sahiptir. Aero-dinamiğin akılcı kullanımıyla rüzgar mukavemet katsayısını etkin biçimde düşürülmesi denge ve sportifliğin mükemmel kombinasyonuna yol açmaktadır.

138 beygiri gücünde 1.8 lt. benzinli motor ile donatılan Geely FC, baştan başa alüminyum motoru, büyük güç sunumu, azaltılmış enerji tüketimi ve yüksek verim özellikleriyle üst düzey bir otomobilin tüm özelliklerini taşıyor.
Huzur meşru bir beklentidir, aracın sınıfından bağımsız olarak müşterilerin çoğu tarafından talep edilir. Bu nedenle, Geely FC kullanıcıları için pasif güvenlik, karşı tarafın güvenliği ve hırsızlık alarmı gibi konular önem arz etmektedir.

Yapısı itibariyle, çarpışma enerjisini programlı bir şekilde sönümleyecek şekilde tasarlanmıştır. Önden, yandan ve arkadan yapılan çarpışma testlerinden geçen Geely FC’de ayrıca, yolcu bölmesinde «hava yastığı /emniyet kemeri » gibi enerjinin sönümlenmesini sağlayarak yolcuyu koltuğunda tutan; dolayısıyla yaralanma riskini azaltan güvenlik sistemleri bulunmaktadır.

Geely Coupe…

Geely Coupe, aerodinamik gövde formu ve performansıyla göz dolduran Geely markasının “yol canavarı”dır. Üst düzey bir otomobilden beklenebilecek tüm donanımlara sahiptir. Yüksek performans deneyimini ekonomik yakıt tüketimiyle sunması, Geely Coupe’nin teknolojik altyapısını ifade etmeye yeter. Bu belirgin ekonomik yakıt tüketimi, optimum emisyon değerleriyle birleştiğinde Geely Coupe, sınıfındaki araçlar arasında öne çıkmaktadır.

EBS destekli ABS fren sistemi, enerjiyi emen ayarlanabilir direksiyon mili, sürücü ve yolcu hava yastıklarıyla, ön ve arka kapılar için yüksek sertlikte çarpmaya mukavemetli kiriş özellikleri yüksek güvenlik düzeyine sahiptir.

Çereci bir model olan Geely Coupe, Alman bosch M.9.7 enjeksiyon sistemi ECU kullanıldığı için Emisyon Europe III standartlarıyla tam uyumludur.

Peugeot 308 le gokyuzune yolculuk!

308 modeli ile orta sınıf otomobillerin referansı haline gelen Peugeot, bu özelliğini 1.68 m2 açılır cam bir tavan sayesinde iç mekanda mükemmel seviyede aydınlık sunan SW Panoramic konsepti ile pekiştiriyor. 308 SW Panoramic geniş iç hacim ve aydınlığın yanı sıra güçlü tasarım kimliği, kalitesi ve ayrıntıya verilen büyük özen ile dikkat çekiyor. Bütün bu özellikler gelişmiş yol tutuşu ve güvenlik yetenekleriyle birleşiyor, aracın kullanıcıların farklı taleplerine ve yaşam biçimlerine uygun olmasını sağlıyor. Ayrıca “emniyet kemerinizi takın” uyarısı fonksiyonunun ikinci sıradaki çıkarılabilir koltuklarda da modülerlikten hiçbir taviz vermeden kullanılabilmesini sağlayan “Wifi” bağlantılı emniyet kemeri algılayıcısı gibi yeniliklerle farklılaşıyor.

308 SW Panoramic, Peugeot model ailesinde, hem dinamik tasarım hem de dinamik yol tutuşu sunan gerçekten modern bir yaşam biçimi otomobiliyle eşanlamlı. Aynı zamanda kullanışlılığı, çok yönlülüğü, geniş iç alanı, yüksek taşıma kapasitesini ve üstün modülerliği temsil ediyor ve otomobilin birçok farklı kullanıcı tipinin taleplerine adapte olmasına olanak tanıyor. Bu kavramın son ürünü olan 308 SW Panoramic Eylül ayında 44.490 YTL anahtar teslim fiyat ile Türkiye pazarına sunuluyor.

Fiat 500

Sportif ve dinamik dış çizgileri ile dikkat çeken ve yılda 120 bin adet üretilecek 3 kapılı aracın iç hacminin tasarımına da özen gösterildi. Dinamik ve sportif İtalyan stili ile ergonominin bütünleştiği iç tasarımda, kullanılan renkler ve malzemenin kalitesi göze çarpıyor. Kullanılan açık renkli direksiyon simidi ve kontrol panelinin yanı sıra büyük ve yuvarlak tek gösterge, Fiat 500 tutkunlarını memnun edecek.

12 ayrı renk seçeneğine sahip Fiat 500’ün uzunluğu 3,55, genişliği 1,65 metre, yüksekliği 1,5 metre. 1.3 16 V 75 Bg Multijet, 1.4 16 V 100Bg ve 1.2 8 V 69 Bg benzinli versiyonları bulunan otomobil, 185 litrelik bagaj ve 35 litrelik benzin deposuna sahip. Gerek şehir içi kullanımda gerekse şehirlerarası yolculuklarda düşük yakıt tüketimi ve yüksek performans sağlayan otomobilin 1.3 Multijet 75 Bg dizel motoru 111 gramlık karbon gazı salınımı ile en düşük CO2 emisyonuna sahip araç olarak göze çarpıyor. Standart donanımlarında 7 adet hava yastığı bulunan Fiat 500’ün aktif ve pasif güvenlik alanında sunduğu donanımlar da dikkat çekiyor. Sürücü diz hava yastıkları kompakt otomobiller arasında ilk defa standart olarak yer alıyor.

ABS ve EBD de (elektronik fren güç dağılımı), çift aşamalı açılabilen sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, FPS (yangın önleme sistemi), aktif gergili ön emniyet kemerleri ve 3 noktalı arka emniyet kemerleri standart donanımlar arasında. Üst sınıf otomobillerde sunulan elektronik stabilite programı (ESP), motor fren torku düzenleyici (MSR), patinaj önleme sistemi (ASR) ve yokuşlarda otomobilin geriye kaymasını önleyen Hillholder güvenlik paketi içinde yer alıyor. Araçtaki ’Blue&Me®’ sistemi de; kullanım esnasında kolay ve güvenli bir şekilde telefon etmeye, gelen çağrılara cevap vermeye, mesajların sistem sesli okunmasına ve müzik dinlemeye imkan veriyor.

Fiat’ın ikonu 500’ün cabrio modeli geldi


İta
lyan otomobil üreticisi Fiat’ın ikon modeli Fiat 500’ün cabrio karoserli versiyonu satışa sunuldu. 35 bin TL’den başlayan fiyatıyla dikkat çeken cabrio karoserli Fiat 500 versiyonu, ilk etapta güçleri 69 ila 100 bg arasında değişen iki benzinli motorla ithal ediliyor. 1.2 litre 69 bg’lik benzinli motor versiyonunda Dualogic otomatik şanzımanın isteğe bağlı olduğu 500C, Pop ve Lounge adı verilen iki donanım seçeneği bulunuyor. Pop donanım seviyesinde ABS+EBD, sürücü, yolcu ön hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı, aktif gergili ön emniyet kemerleri, ESP, ASR, MSR, HBA ve Hillholder, krom kapı kolları, elektrikli ve buğu çözücülü dış dikiz aynaları, yükseklik ayarlı direksiyon simidi, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli ön camlar, manuel klima, yol bilgisayarı, MP3 ve CD çalarlı müzik sistemi standart olarak sunuluyor.

Modifiye Araçlar - Araba Resimleri