Taksi

New York’da Türk Taksileri

Geleceğin Taksisi konseptiyle hazırlanan New York taksi ihalesinde finale 2 Türk malı otomobil kaldı. General Motors, Peugeot, Hyundai, Renault, Citroen gibi zorlu rakiplerin arasından sıyrılan Bursalı Karsan ile Gölcüklü Transit Connect ABD’de geleceğin taksisi olma yolunda büyük bir adım atmış oldu. New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg ihalede Karsan’ın dışında Ford Otosan’ın Gölcük’te ürettiği Transit Connect ile birlikte Japon Nissan’ın finale kaldığını açıkladı. Bloomberg, Geleceğin Taksi’si olarak hazırlanan projede ilk kez hem yolcuya hem sürücüye kolaylık ve konfor sağlayacak modern bir dizayn projesine girdiklerini ve finale kalan markaların kendilerini ispat eden üreticiler olduğunu kaydetti.

ABD’nin taxi’leri Türkiye’den…

Karsan Otomotiv, ABD ve Kanada’da satılmak üzere yeni bir taksi modelinin 10 yıl süreyle üretimi için mutabakat metni imzaladı. Proje yaklaşık 300 kişiye iş imkanı yaratacak.
Karsan Otomotiv, ABD ve Kanada’da satılmak üzere tasarlanmış yeni bir taksi modelinin nihai mühendislik çalışmaları ve 10 yıl süreyle Karsan’da üretimi için mutabakat metni imzaladığını açıkladı. Nihai anlaşmaların 15 Eylül 2007’ye kadar imzalanması hedefleniyor. Haberin devamı
Bu süre zarfında görüşmelerin münhasıran sürdürüleceğini belirten Karsan, nihai kontrat imzalandığında, ABD ve Kanada’da pazarlanmak üzere yılda 12 bin 500 adetten az olmamak kaydıyla yılda ortalama 20 bin adet taksi üreteceğini ve yılda ortalama 400 milyon dolar ek satış hasılatı elde edeceğini kaydetti.
40 BİNE KADAR ÇIKABİLECEK2009 yılı başında fiili üretime başlanması hedeflenen projenin gelişimine göre Karsan’ın yıllık taksi üretimi zaman içinde 40 bin adede kadar çıkabilecek.
300 KİŞİYE İŞ İMKANIProje için yaklaşık 100 milyon dolarlık model spesifik yatırımın tamamı yatırımcı şirket tarafından karşılanacak ve proje Karsan’da yaklaşık 300 kişilik ek istihdam yaratacak.
‘PROJE TÜRKİYE’NİN GURURU OLACAK’Anlaşmayı değerlendiren Karsan Genel Müdürü Mehmet Can Karabağ, “Bu proje Türkiye’nin gururu olacak, New York, Chicago, Los Angeles dahil tüm Amerika’nın taksileri artık Karsan’da üretilecek. Nihai tasarımından üretimine her şeyiyle Türk malı olacak bu araçlar, Türk Otomotiv Sanayii’nin bayrağını Avrupa’dan sonra artık Amerika’da da her gün dalgalandıracak” dedi.

Son Model Otomobiller Basina Tanitildi

Bu yıl 110. yılını kutlayan Paris Otomobil Fuarı, basına kapılarını açtı. 4 Ekimde açılacak fuara, 25 ülkeden 362 firma katılıyor. İşte son modeller:

Frankfurt Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak gerçekleştirilen ve 4 Ekim 2008 tarihinde otomobil meraklılarına kapılarını açacak olan fuara, 25 ülkeden 362 firma katılıyor.

Basın açılışı bugün gerçekleştirilen fuar, 4-19 Ekim 2008 tarihleri arasında ziyaretçiler tarafından görülebilecek.

Fuarda bu yıl, 90’ı aşkın modelin dünya tanıtımı gerçekleştirilirken, yeni modellerin yanı sıra sıra dışı konsept modeller de sergileniyor.

Paris Otomobil Fuarında dünya tanıtımı yapılacak otomobiller arasında, Renault Laguna Coupe ve Megane Coupe, Toyota Avensis, Porsche 911, Peugeot 308 CC, Maserati Quattroporte, Land Rover Freelander 2, Kia Soul, Hyundai I20, Honda Accord, Ford KA, Ferrari California, Citroen Hypnos gibi modeller bulunuyor.

2006 yılında 100 ülkeden 11 bini aşkın gazetecinin katılımıyla gerçekleşen fuarda bu yıl farklı etkinlikler de yapılacak.

Özellikle elektrikli otomobiller ve yeni otomotiv teknolojileri üzerine odaklanılan Paris Otomobil Fuarında, “Dünyadaki Taksiler” konseptli özel bir bölüm de yer alıyor. Bu bölümde 20 şehirden 40 taksi, meraklıların ilgisine sunuluyor.

RENAULT, YENİ MEGANE HATCBACK VE COUPE İLE LAGUNA COUPE’Yİ TANITTI

Renault, yeni Megane Coupe ve Hatcback ile Laguna Coupe’yi Paris Otomobil Fuarında tanıttı.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, fuara ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Megane’ın, yeni modelleriyle dünyaya yeni yüzünü gösterdiğini söyledi.

Megane Hatcback ve Coupe ile Renault’un daha iddialı olacağını kaydeden Aybar, Megane ailesinin 1995 yılından bu yana dünyada 8,5 milyon adet sattığını hatırlattı.

Aybar, Megane’nin halen birçok ülkede kendi sınıfında liderliği elinde bulundurduğunu söyledi.

Renault’un çevreci yaklaşımlarına dikkati çeken Aybar, Renault’un insana değer veren çizgisiyle çok özel otomobiller üretmeye devam ettiğini, sıfır karbondioksit emisyonuna ilişkin de fuarda önemli ipuçları gördüklerini anlattı.

Fuarda dünya tanıtımı gerçekleştirilen Lagune Coupe’nin de sürüş kolaylığı ve emniyet açısından önemli yenilikler getirdiğini belirten Aybar, aracın, konsept olarak sağlamlığı ve güvenli sürüşü ön plana taşıdığını bildirdi.

Türkiye’de üretilen Clio Grand Tour’un ise fuarda önemli bir çıkış yaptığını dile getiren Aybar, aracın Avrupa pazarında çok tutulduğunu, bunun da kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

-FİNANSAL ÇALKANTILAR VE TÜRKİYE PAZARI…-

İbrahim Aybar, dünyada yaşanan finansal çalkantıların, Türkiye otomotiv pazarına etkilerine ilişkin olarak ise şunları kaydetti:

“Ben bu tür dünya krizlerini, Türkiye için fırsat olabilir diye değerlendiriyorum. Nitekim Türkiye’nin iç pazar dinamiği ile dışardaki düşüşü telafi edebileceğine inanıyorum. 2009, bunu yaşayacağımız bir yıl olacak. Türkiye’de lanse edilecek yeni modellerle, ulaşılacak müşteriler var. Yeter ki faizlerde önemli artışlar yaşanmasın, kredilendirme imkanı devam etsin ve ürünler yine alınabilir fiyatlarda olsun. Otomobil alımını teşvik edecek yöntemlerin pazarda hakim olması lazım.”

-RENAULT’UN FUARDAKİ YENİLİKLERİ…-

Renault’un dünya tanıtımı yaptığı yeni Megane Hatcback ve Coupe’nin iç mekanlarında ergonomi ve konfora öncelik veriliyor.

Yeni Megane, hidrolik park freni, sürücü araçtan uzaklaştığında kapıları otomatik olarak kilitleyen eller, serbest anahtar ve motor çalıştırma kartı gibi donanımları üst sınıftan devralırken, aynı zamanda özel tasarımlı “3D Sound by Arkamys” audio sistemi de ilk kez bu iki modelde kullandı.

Renault, fuarda yarınların ulaşım biçiminden ipuçları veren yüzde 100 elektrikli kavram model Z.E Concept’i de tanıttı. Z.E Concept 226 Nm tork ürüten 70 kW’lik bir elektrik motoru ile lityum-ion akülere sahip.

Renault, fuarda ayrıca “Kangoo be bop” ve üst gam kavram modeli “Ondelios”u da sergiliyor.

ALFA ROMEO VE ABARTH ÜST YÖNETİCİSİ LUCA DE MEO: KRİZ BEKLEMİYORUZ

Alfa Romeo ve Abarth Üst Yöneticisi (CEO) Luca De Meo, bir kriz beklemediklerini, olsa da güçlü önlemleri bulunduğunu söyledi.

De Meo, Paris Otomobil Fuarında gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan finansal gelişmeler konusunda gelecek yıl bir kriz beklemediklerini ifade etti.

“Olsa da güçlü önlemlerimiz, silahlarımız var” diyen De Meo, Alfa Romeo ve Abarth’a ilişkin planları bulunduğunu anlattı.

Alfa Romeo’nun artık Avrupalı bir marka haline gelmeye başladığını dile getiren De Meo, özellikle Alfa Mito ile önemli bir başarı elde ettiklerini söyledi.

Alfa Romeo’nun yılda 130 bin satış rakamına ulaştığını, Mito’nun da özellikle kriz döneminde kendileri için bir şans olduğunu dile getiren De Meo, gelecek yıl Alfa 147’nin yerine 149’un geleceğini, yeni modellerin ismi konusunda ise rakamlar yerine kelimelerin kullanılmasından yana olduğunu dile getirdi.

Alfa Romeo’nun aynı zamanda bir kompakt SUV model planı da bulunduğunu belirten De Meo, bu konuda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

De Meo, Alfa 159’un ise markanın amiral gemisi olduğunu, bu modelin teknolojisinin geliştirilmesinin önemli olduğunu anlattı.

Luca De Meo, Alfa Romeo’nun güzel otomobiller yaptığını, aynı zamanda karlı olmayı da amaçladığını söyledi.

Bayilerine de para kazandırmak istediklerini belirten De Meo, yenilikçi modellerle bunu yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Modifiye Araçlar - Araba Resimleri